Chojniczanka w mediach – Sportplus: Chojniczanka w budowie

2 komentarze

Fragment rozmowy serwisu Sportplus z wiceprezesem Chojniczanki, Jarosławem Klauzo.

Paweł Dzik: Chojniczankę Chojnice na pewno spośród zespołów znajdujących się w czołówce tabeli Nice 1. Ligi wyróżnia fakt, że w kadrze drużyny nie znajdziemy piłkarzy zagranicznych. Zastanawia mnie, co jest główną przyczyną takiej sytuacji. Jaka jest relacja pomiędzy finansowymi realiami panującymi w klubie, prowadzącymi do unikania ściągania droższych zawodników spoza Polski, a w pełni świadomą polityką Chojniczanki, czyli stawianiu na rodzimych piłkarzy i minimalizacji ryzyka problemów z aklimatyzacją na krajowych boiskach?

Jarosław Klauzo: W Nice 1. Lidze i Ekstraklasie gra coraz więcej piłkarzy zagranicznych, jest to wyraźnie zauważalny trend. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to oczywiście zdarzają się zawodnicy spoza Polski, którzy zarabiają naprawdę dużo, ale co do zasady większość z nich otrzymuje pensje porównywalne do naszych rodaków. Trudno jasno odpowiedzieć, dlaczego kadra Chojniczanki składa się wyłącznie z Polaków. Nie ma w tym jakiejś większej filozofii klubu. Nie zamykamy się na piłkarzy zagranicznych, jeśli do klubu wpłynęłaby korzystna dla nas oferta, to na pewno podeszlibyśmy do niej z maksymalnym zaangażowaniem i chęcią pomyślnego sfinalizowania negocjacji. Musimy jednak pamiętać, że Chojniczanka jest dość młodym klubem na szczeblu centralnym i chcemy zminimalizować ryzyko problemów z aklimatyzacją nowego gracza. Lepiej patrzymy na rodzimych piłkarzy oraz zagranicznych, ale już ogranych na polskich boiskach. Szczególnie zawodnicy z egzotycznych państw mogą mieć problemy z adaptacją do polskich warunków, mam na myśli kulturę, pogodę itd. Istnieje spore ryzyko, że taki piłkarz przez długi okres nie pokazywałby stu procent swoich możliwości.

Przeanalizowałem dotychczasowe ruchy Chojniczanki na rynku transferowym w czasie zimowego okienka transferowego i wyraźnie widać, że priorytetem było wzmocnienie ofensywy. Do klubu trafili Sebastian Steblecki (transfer z Cracovii) — piłkarz, który występował w przeszłości w Holandii, broniąc barw SC Cambuur-Leeuwarden oraz Maciej Górski (transfer z Jagiellonii Białystok), który już raz zachwycił na boiskach 1. ligi, strzelając w sezonie 2015/2016 piętnaście bramek w dwudziestu ośmiu meczach w barwach Chrobrego Głogów. Wasza defensywa w pierwszej części sezonu była bardzo szczelna, na pewno budowanie kadry w przerwie zimowej zostało zaburzone przez aferę z Michałem M. w roli głównej. Jakich transferów do klubu mogą spodziewać się jeszcze kibice Chojniczanki? Wzmocnicie wyłącznie obronę, czy wciąż szukanie kolejnych graczy na pozycje ofensywne?

Okienko transferowe jest wciąż otwarte, więc wiele jeszcze może się wydarzyć. Przede wszystkim szukamy graczy wartościowych, liczy się dla nas jakość nie ilość pozyskiwanych piłkarzy. Na pewno do drużyny dołączy obrońca, jest to bezpośrednio związane z niemiłą niespodzianką związaną z Michałem. Tak jak zauważyłeś, naszym priorytetowym celem na zimowe okienko transferowe było wzmocnienie ofensywy. W pierwszej części sezonu mieliśmy problemy ze skutecznością, stwarzaliśmy sytuacje, ale brakowało nam typowego łowcy bramek. Dodam tylko, że naszym najlepszym strzelcem w lidze jest aktualnie pomocnik — Adam Ryczkowski, który pięciokrotnie trafił do bramki przeciwnika. Szczęśliwie nasi pomocnicy i obrońcy okazali się bramkostrzelni w pierwszej części sezonu, na listę strzelców wpisywali się m.in. Boczek, Kieruzel i Lisowski. Bardzo liczymy na Maćka Górskiego, drużyna potrzebuje napastnika regularnie zdobywającego bramki. Kibice mogą spodziewać się jeszcze kilku transferów, ale na pewno nie będzie to jakiś wielki zaciąg, zbyt szeroka kadra przewrotnie nie jest najlepszym rozwiązaniem i zazwyczaj źle wpływa na atmosferę w szatni.

CAŁOŚĆ ROZMOWY TUTAJ

2 Komentarze do “Chojniczanka w mediach – Sportplus: Chojniczanka w budowie

  • Markowskiego jeszcze nie skreślajcie.. Bo chłopak wyjdzie za tydzień napewno i będzie niewinny..albo jakieś zawiasy dostanie za nieumyślną paserke.. A ZASTĄPIĆ GO BĘDZIE CIĘŻKO..BO NIE MA TERAZ ZAWODNIKÓW DO WZIĘCIA NA JEGO POZIOMIE.. A MARKOWSKI SOBIE KLUB ZNAJDZIE BARDZO SZYBKO..A POTEM MY BĘDZIEMY TEGO ŻALOWAĆ,ŻE NIE DALIŚMY MU SZANSY..

  • szkoda, że nie wypożyczacie młodych zawodników z Lecha Poznan a trafiają np. do II ligi Znicza Pruszkow chyba a pewno tak jest, ze sprawy finansowe są nie bardzo korzystne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sponsorzy Platynowi

Sponsorzy Złoci

Sponsorzy Srebrni

Patroni Medialni

Sponsorzy Brązowi