Zapowiedź: Chojniczanka – GKS Katowice

5 komentarzy

W środę przyjdzie czas na nadrabianie marcowych zaległości. By rozegrać przełożone spotkanie 22. kolejki, do Chojnic przyjedzie siódma drużyna Nice 1. Ligi, GKS Katowice.

Do niedzieli katowiczanie utrzymywali serię 9 meczów bez porażki (w tym 7 wygranych z rzędu). Zakończyło ją domowe niepowodzenie ze Stalą Mielec (0-2), które zamieniło pozycje tych drużyn w tabeli – GieKSa spadła na siódmą pozycję, a Stal awansowała na czwartą. Przegrana ta zmąciła również wiosenny bilans śląskiego zespołu. Do ostatniej, feralnej kolejki wygrywał on każdy kolejny mecz (z Rakowem, Odrą, Sosnowcem, Wigrami), dzięki czemu konkretnie włączył się do walki o awans do Ekstraklasy.

 

Czołówka Nice 1. Ligi

Dobry start rundy wiosennej dla Żółto-Zielono-Czarnych można uznać za wynik solidnego okresu przygotowawczego połączonego z małą rewolucją kadrową w katowickiej drużynie. Oprócz licznych wypożyczeń w jedną i drugą stronę (3 z, 1 do klubu, ponadto 2 powroty z wypożyczenia z i 2 do Katowic), z klubem pożegnało się trzech i pojawiło tyle samo nowych piłkarzy. Ponadto, na początku stycznia nastąpiła również zmiana na ławce trenerskiej. W miejsce uznawanego za specjalistę od awansów Piotra Mandrysza sprowadzony został dotychczasowy trener Olimpii Grudziądz – Jacek Paszulewicz. Piątkowy mecz w Chojnicach będzie drugą wizytą tego szkoleniowca w naszym mieście w tym sezonie. Zdążył on już pojawić się tu 23 września wraz ze swoim poprzednim zespołem, wspomnianą wyżej Olimpią. Tamto spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Jeśli jesteśmy przy meczach z rundy jesiennej, to dodajmy trochę o ostatnim pojedynku Chojniczanki z GKS-em. Starcie w Katowicach zakończyło się skromnym zwycięstwem miejscowych (1-0), a jedyną bramkę zdobył wtedy doświadczony napastnik Wojciech Kędziora, najlepszy strzelec GieKSy w tym sezonie (9 goli). Była to wówczas pierwsza wygrana katowiczan na własnym terenie w sezonie 2017/18.

Wspomnieliśmy o najskuteczniejszym zawodniku katowickiej drużyny, przejdźmy zatem do innych, równie ważnych postaci w zespole Jacka Paszulewicza. Pierwszą z nich niech będzie inny bramkostrzelny piłkarz, nabyty latem Adrian Błąd, który w tym sezonie zdobył 6 goli, z czego 3 w obecnie trwającej rundzie. Do tych bramek 27-letni lewoskrzydłowy dodał jeszcze 4 asysty. Innym filarem ofensywy drużyny z Katowic jest Andreja Prokić (19 meczów, 4 gole). Wpływ tego zawodnika na grę zespołu podkreślił na konferencji po meczu GKS-Stal Mielec trener drużyny przyjezdnej, Zbigniew Smółka: „Jestem bardzo zadowolony z realizację założeń taktycznych przez mój zespół: odcinanie dziesiątek, gra blisko Andrei Prokicia – cały czas był nękany – sprawiły, że GKS był groźny tylko przy stałych fragmentach gry (…)”. Patrząc na środek pola, wyróżnia się postać Łukasza Zejdlera, najczęściej grającego w tej partii formacji zawodnika. Jego liczby to 22 rozegrane mecze, 2 bramki i aż 7 żółtych kartek.

Cofnijmy się w ustawieniu GKS-u i pomówmy o jego obronie. Podczas rundy wiosennej, jeszcze za czasów pracy Piotra Mandrysza, linią defensywy Trójkolorowych dyrygował Tomasz Midzierski, który nie opuścił w tamtym okresie żadnego meczu ligowego. Teraz sytuacja zmieniła się diametralnie, ponieważ Midzierski ani razu nie pojawił się w wyjściowym składzie katowickiego zespołu podczas rundy wiosennej. W jego miejsce wskoczył Mateusz Kamiński, który jesienią najczęściej był opcją w zamian za innego głównego stopera w tamtym czasie, Lukasa Klemenza. Niemiec, w przeciwieństwie do Midzierskiego, utrzymał swoją silną pozycję z jesieni i podobnie do Kamińskiego zagrał dotychczas w każdym meczu ligowym wiosną.

GieKSa generalnie nie jest najwygodniejszym przeciwnikiem dla Żółto-Biało-Czerwonych. Z 9 oficjalnych, pierwszoligowych spotkań, MKS nie zdołał wygrać w żadnym. Zespół z Katowic zwycięsko wychodził w 3 przypadkach, 6 razy padał remis (4x 1-1, 2x 2-2). Dziesiąty pojedynek tych zespołów rozpocznie się w środę 18 kwietnia o godzinie 19:00 na Stadionie Miejskim przy ul. Mickiewicza 12 w Chojnicach. Serdecznie zapraszamy!

Filip Gierszewski / Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA

5 Komentarze do “Zapowiedź: Chojniczanka – GKS Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sponsorzy Platynowi

Sponsorzy Złoci

Sponsorzy Srebrni

Patroni Medialni

Sponsorzy Brązowi