Pięciu zawodników z akademii na treningach pierwszej drużyny

16.05.2020 (aktualizacja 17.05.2020)r.

Pięciu zawodników z akademii Chojniczanki – Michał Kalitta (2001), Mateusz Tomaszewski (2000), Szymon Galikowski (2002), Daniel Czerwiński (2002) i Kacper Madej (2004) bierze udział w przygotowaniach do wznowienia sezonu wraz z pierwszą drużyną.

Mateusz Tomaszewski, Szymon Galikowski i Kacper Madej to środkowi pomocnicy, Daniel Czerwiński występuje na skrzydle, a Michał Kalitta jako napastnik. Cała piątka to uczestnicy projektu „Talent M12” czyli indywidualnego programu szkolenia wyróżniających się zawodników z grup młodzieżowych Chojniczanki. Z programu „Talent M12” wywodzą się zawodnicy pierwszej drużyny czyli Stanisław Wędzelewski i Kacper Kasperowicz. Wędzelewski ma już za sobą debiut na boiskach Fortuna 1 Ligi.

Od wznowienia treningów pierwszego zespołu, swoją szanse pokazania się sztabowi szkoleniowemu otrzymali młodzi zawodnicy, którzy walczą o miejsce w kadrze pierwszego zespołu. Większość tych zawodników nie miała styczności w treningu z pierwszym zespołem. Dla nas sztabu szkoleniowego okres trenowania w małych grupach, to świetna możliwość bliższego poznania tych młodych zawodników. Znamy ich głównie ze spotkań na szczeblu Klasy Okręgowej ligi lub programu „Talent M12”. Obecnie mamy możliwość weryfikowania ich predyspozycji na tle zawodników pierwszego zespołu. Zawodnik jest oceniany indywidualnie po każdej jednostce treningowej przez każdego członka sztabu. Obserwujemy zawodników pod względem mentalnym, technicznym, taktycznym oraz motorycznym, aby mieć jak najszerszy obraz informacji o tych zawodnikach. Dla tych młodych zawodników, każdy trening to również bezpośredni feedback na jakim poziomie są względem chłopaków w pierwszym zespole. Obecnie każdy z tych zawodników zderza się z innymi wymaganiami, do jakich nie byli wcześniej przyzwyczajeni, podczas zajęć w grupach juniorskich. Na pewno to dla nich duże wyzwanie rywalizując na przeciw bardziej doświadczonym zawodnikom, natomiast muszą szybko się adaptować do wymagań z którymi się napotykają. Mam nadzieję, że każdy z nich będzie wyróżniał się codziennym uporem i z dnia na dzień starał się zmniejszać dystans do zawodników, którzy znajdują się w kadrze pierwszego zespołu – tłumaczy Robert Picuła, dyrektor ds. szkolenia w Chojniczance.

Wyłoniliśmy piątkę zawodników o największym potencjale z grupy objętej naszym klubowym programem „Talent M12”. Fajny przykład odnośnie pracy w tym programie to Stanisław Wędzelewski i Kacper Kasperowicz. To są zawodnicy, którzy już wcześniej zostali włączeni do pierwszego zespołu i od tego momentu poczynili widoczny progres. Moment, gdy stali się częścią pierwszego zespołu wywołał w nich pozytywny bodziec do dalszego rozwoju – mówi Tomasz Pozorski, trener drugiej drużyny Chojniczanki, który w ostatnich dniach również pomaga przy zajęciach pierwszego zespołu. – W pierwszym tygodniu, gdy trenowaliśmy w sześcioosobowych grupach, to prowadzący zajęcia danej grupy się wymieniali. Dzięki temu również zawodnicy z programu „Talent M12” mieli okazję już w pierwszych dniach po wznowieniu treningów pracować pod okiem trenera Zbigniewa Smółki – dodaje Pozorski.

Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA