Podobnie jak w innych krajach, również w Polsce rozwój hokeja na lodzie związany był z rozwojem łyżwiarstwa.
W naszym kraju hokej na lodzie zaczęto uprawiać w latach dwudziestych XX wieku. Pierwsze grupy młodzieży uganiające się za krążkiem pojawiły się w Warszawie, Łodzi i we Lwowie. W 1925 roku cztery warszawskie kluby: „Polonia”, „Warszawianka”, AZS i Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie utworzyły Polski Związek Hokeja na Lodzie. Dziesięć lat później sekcję hokeja na lodzie utworzyła „Chojniczanka” Chojnice. Jej zawodnicy w większości rekrutowali się spośród wychowanków Gimnazjalnego Klubu Sportowego „Grom”, którzy już ukończyli naukę i opuścili mury chojnickiego gimnazjum. Kierownikiem sekcji i organizatorem meczów został Jan Schreiber, współzałożyciel klubu. Natomiast już od 18 listopada 1936 roku sekcja została przyjęta do Polskiego Związku Hokeja na Lodzie – donosił redaktor „Dziennika Pomorskiego”.

Hokeiści Chojniczankipodczas meczu na lodowisku przy ul. Warszawskiejfot. Hokeiści Chojniczankipodczas meczu na lodowisku przy ul. Warszawskiej

Drużyna hokejowa „Chojniczanki” dość szybko zaczęła odnosić znaczące sukcesy. Dużym sukcesem sekcji hokejowej była wygrana drużyny z Chojnic w dniu 19 lutego 1936 roku z polską „Gedanią” Gdańsk w stosunku 2:6. W tym samym dniu Chojniczanie rozgromili także niemiecką drużynę „Danzinger Sportclub” 0:6. Hokejowy team „Chojniczanki” tworzyli wówczas: bramkarze – Gill, Szkopek, obrońcy – W. Górecki, J. Mazurkiewicz, Rej, Ratajewski, Stroiński, atakujący – R. Bakoś, A. Dulek, J. Schreiber, Pirsach, J. Laska, W. Schreiber, M. Szymanek, A. Mieszewski.

Na lodowisku w Parku 1000-leciafot. Na lodowisku w Parku 1000-lecia

W 1937 roku hokeiści z Chojnic zdobyli wicemistrzostwo Pomorza. W rozgrywkach finałowych brało udział 6 drużyn: „Pomorzanin” Toruń, „Gryf”, Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie, „Polonia” Bydgoszcz, „Sokół” Bydgoszcz i „Chojniczanka”. W finale nasi hokeiści ulegli 4:0 „Pomorzaninowi” z Torunia.

W latach 1937 -1939 hokeiści „Chojniczanki” rozegrali jeszcze kilka zaciętych spotkań z „Wisłą” Tczew. Wyniki tych konfrontacji były różne, a szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną raz na drugą stronę. Sekcja hokeja na lodzie działała bardzo prężnie aż do wybuchu II wojny światowej.

Krzysztof  Syngierski

Sponsorzy Techniczni