Do następnego meczu pozostało

92. urodziny klubu MKS Chojniczanka 1930

10.03.1930 – to data, którą zna każdy kibic Chojniczanki. Właśnie tego dnia utworzono klub piłkarski o nazwie "Chojniczanka 1930".
 

 

W roku 1927 w Chojnicach w środowisku młodzieżowym (głównie uczniowskim) powstała dzika drużyna piłkarska, której nadano nazwę „Chojniczanka”. Zespół ten systematycznie rozgrywał mecze z lokalnymi przeciwnikami, prowadził także w niewielkim wymiarze działalność szkoleniową. Nazwa tej ulicznej (podwórkowej) drużyny nawiązywała do istniejących już w Polsce klubów, które swoje imię wywiodły z nazwy miasta, gdzie klub powstał.

Drużyna piłkarska poczynała sobie coraz śmielej i już w roku 1929 zrodziła się myśl o utworzeniu w Chojnicach klubu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Członkowie klubu rekrutowali się głównie z czterech środowisk:
1. Drużyny ulicznej piłki nożnej „Chojniczanka”.
2. Części członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
3. Części członków rozwiązanych klubów niemieckich („Gryf” i „Burza”).
4. Nowych członków klubów niezwiązanych dotychczas z innymi podmio¬tami sportowymi.
Wśród założycieli klubu byli: Jan Schreiber, Brunon Nurnberg, Erhard Nurnberg, Franciszek Belzerowski, Tadeusz Glaza, Alojzy Bąk, Wilhelm Doege, Stanisław Karczewski, Dogobert Nurnberg i Franciszek Maciąg. Pierwszym prezesem klubu został pracownik chojnickiej adwokatury Stanisław Karczewski. Pióro zaś w klubie trzymał (był sekretarzem stowarzyszenia) Tadeusz Glaza.„Chojniczanka” była klubem jednosekcyjnym – piłkarskim – opartym głównie na działalności społecznej sympatyków piłki nożnej oraz sportowców uprawiających futbol.
Początkowo grano tylko mecze towarzyskie z miejscowymi przeciwnikami. Już w maju 1930 roku nowo powstały klub walczył o palmę pierwszeństwa w mieście z drużyną GKS „Grom”. Trzon drużyny w chwili powstania stanowili (ustawienie W–M):
– bramkarz: Paweł Schulz,
– obrona: Erwin Wogatzki, Karol Pelpliński,
– pomoc: Edmund Betke, Ignacy Lubiński, Willi Doege,
– atak: Jan Schreiber, Stanisław Badziąg, Stanisław Schwanitz, Ambroży Joachimski, Deja, Szamotulski, Schewe26,
– napastnicy: Szamotulski i Schewe – byli zapewne pierwszymi rezerwowymi w drużynie.Funkcję kapitana (i zarazem trenera; w wielu klubach łączono tę funkcję) pełnił Ignacy Lubiński, a kierownikiem zespołu został Edmund Betke.
Kwerenda rocznika 1930 „Dziennika Pomorskiego” daje możliwość przybliżenia boiskowych zmagań.
Pierwszy zespół „Chojniczanki” rozegrał w niespełna 10 miesięcy 12 me¬czów, z czego 6 z drużynami miejscowymi i 6 z zespołami z innych miejscowości (na zasadzie meczu i rewanżu).
W meczach z lokalnymi rywalami zanotowano następujące wyniki: z SMP „Chojnice” 1:1, z Klubem Sportowym Zakładu Poprawczego 2:1, z TG „Sokół” 8:0, z GKS „Grom” 2:2, z SMP „Chojnice” 1:4, oraz z TG „Sokół” 0:2. W meczach z zespołami z innych miejscowości zanotowano następujące rezultaty: z SKS „Starogard” 0:5 i 0:6, z „Czarnymi” Nakło 1:1 oraz 1:11, z TG „Sokół” Czersk (brak wyników obu meczów).

HISTORYCZNA OŚ CZASU

Proudly made by