Do następnego meczu pozostało

Dumni z Natury – Dzień Matki Boskiej Zielnej

W porze letniej obrzędowość mieszkańców Pomorza, która korzeniami sięga czasów przedchrześcijańskich, była silnie związana z wegetacją roślin. Przejawem tego były obchody dnia Matki Boskiej Zielnej, w kościele katolickim nazywanego również świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przypada ono 15 sierpnia. Zwyczajowo w okolicy tej daty kończono żniwa i organizowano dożynki. Dawniej ostatniego dnia pracy w polu kosiarze i grabiarki zanosili gospodarzowi snopki, „krutki” i wieńce ze zboża, za co otrzymywali poczęstunek i napitek.

 

W święto Matki Boskiej Zielnej udawano się do kościołów na uroczyste nabożeństwa, podczas których święcono bukiety składające się ze zbóż, owoców, warzyw, ziół i kwiatów. Święcone zioła stosowano np. przy różnych dolegliwościach, a ziarna ze zbóż wykorzystywano do kolejnych zasiewów, wierząc, że dzięki temu rośliny będą lepiej wzrastać.

autor posta: Kamila Dombrowska
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

Projekt „Dumni z Natury” wspierany jest przez Energa SA Grupa ORLEN w ramach realizacji Strategii CSR Grupy Energa.

Proudly made by