Do następnego meczu pozostało

Dumni z Natury – Haft Kaszubski

Przy okazji dzisiejszego meczu, wracamy do Was z serią postów w ramach projektu „Dumni z Natury”! Dzięki współpracy z Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny, przy okazji każdego meczu tej rundy, będziemy Wam przedstawiać różnego rodzaju ciekawostki związane z kulturą i tradycją naszego regionu.

Kaszuby są wyjątkowe pod wieloma względami. Urzekają urokliwym krajobrazem, zaciekawiają swoją historią, zwyczajami i jedynym w całym kraju językiem regionalnym, a także wzbudzają zachwyt piękną sztuką ludową. Jej najbardziej znaną dziedziną jest hafciarstwo kaszubskie, zapoczątkowane w 1906 roku przez założycielkę Muzeum we Wdzydzach, Teodorę Gulgowską. Haft kaszubski szybko podbił serca mieszkańców Pomorza i od wielu lat możemy się cieszyć jego wieloma odmianami. Jedną z najbardziej znanych jest chojnicka szkoła haftu kaszubskiego. Choć jej korzenie sięgają okresu międzywojennego, większą popularność zdobyła dopiero w latach 70. i 80. XX wieku. Jej cechami charakterystycznymi są wielobarwne, drobne motywy roślinne ułożone w rozbudowane wzory. Najsłynniejszą przedstawicielką chojnickiej odmiany haftu jest twórczyni ludowa i instruktorka tego rękodzieła, Aleksandra Lubińska.

autor posta: Kamila Dombrowska
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

Projekt „Dumni z Natury” wspierany jest przez Energa SA Grupa ORLEN w ramach realizacji Strategii CSR Grupy Energa.

Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA

Proudly made by