Do następnego meczu pozostało

Dumni z Natury – Las Wolność

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, położona jest na południowo-zachodnim brzegu Jeziora Charzykowskiego, ok. 6 km od Chojnic. Jej długość wynosi 1,5 km. Trasę można rozpocząć na południowym brzegu jeziora. W tej części lasu przeważa buk, znajduje się tam również pomnikowy okaz tego drzewa.

Kolejnym punktem ścieżki jest Osada Wolność, gdzie znaleziono ślady osadnictwa sprzed 2,5 tysięcy lat. W pobliżu znajduje się Góra Zamkowa wraz z pozostałościami po grodzisku zamkowym z VIII- X wieku. Między Osadą a jeziorem Charzykowskim jest bagno, porośnięte olszą czarną i brzozą. Interesującym miejscem tej ścieżki edukacyjnej jest punkt widokowy, z którego można podziwiać, między innymi, Wzgórze Wolność (206 m n.p.m.).

Kierunek ścieżki prowadzi dalej, ku torfowiskom. Stamtąd, kierując się do jeziora, można dotrzeć na szczyt wzniesienia morenowego, gdzie znajdowało się grodzisko. Obecnie jest tam źródliskowy las łęgowy. Dalej znajduje się parking przy trasie Chojnice – Bytów. Jest to ostatni punkt ścieżki, miejsce zadaszone, idealnie nadające się do wypoczynku. „Las Wolność” jest objęty ochroną powierzchniową, w ramach funkcjonowania sieci Natura 2000. Nazwa „Wolność” swoją historią sięga XIV w., kiedy to został przekazany przez Krzyżaków miastu Chojnice. Był on zwolniony z podatku, więc zyskał nazwę „Wolność”. Obszar praktycznie w całości zajmują lasy liściaste, 4% obszaru to lasy iglaste.

Projekt „Dumni z Natury” wspierany jest przez Energa SA Grupa ORLEN w ramach realizacji Strategii CSR Grupy Energa.

Proudly made by