Do następnego meczu pozostało

Dumni z Natury – Rezerwat – Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego

Dzisiaj w ramach projektu #DumnizNatury chcielibyśmy przybliżyć Wam najstarszy w Polsce, a drugi w Europie – rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego.

Rezerwat ten utworzono w 1827 roku. Na jego ternie spotkać można 3559 okazów cisa, jest to zarazem największy rezerwat tego gatunku w Polsce. Położony jest na południowo-wschodnim krańcu Borów Tucholskich, obejmuje obszar lasów i łąk oraz wód jeziora Mukrz. Administracyjnie leży w województwie kujawsko-pomorskim. Powierzchnia Rezerwatu wynosi 113,61 h, z czego 14,50 ha podlega ochronie ścisłej, a pozostała powierzchnia ochronie czynnej.

Na terenie rezerwatu występują również inne gatunki chronione, między innymi: lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko czy storczyk kruszczyk szerokolistny.

Niestety zwiedzanie rezerwatu „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” na chwilę obecną nie jest możliwe, jednak zachęcamy śledzić informacje Nadleśnictwa Zamrzenica na bieżąco bądź skorzystać z opcji wirtualnego spaceru po rezerwacie!

Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA

Proudly made by