Do następnego meczu pozostało

Dumni z Natury – Rezerwat Przyrody Kręgi Kamienne w Odrach

Niespełna 50 km od Chojnic mieści się Rezerwat Przyrody „Kamienne Kręgi” w Odrach, na terenie, którego mieszczą się największe w Polsce, a drugie w Europie, kamienne kręgi. Ich historia sięga I i II w. n.e. kultury Gotów, których przybycie na te tereny datuje się na 70 lata n.e., w okresie panowania wpływów rzymskich.

Na terenie Rezerwatu znajduje się 12 kręgów o różnej wielkości. Największy z nich ma średnicę 33 m, a najmniejszy 15 m. W każdym z nich jest od 16 do 29 kamieni wystających z ziemi na wysokość 20 do 70 cm. Pośrodku kręgu ustawiony jest jeden lub dwa kamienie.

Badania archeologiczne prowadzone na tym terenie wskazały, że są to grobowce rodzinne wspominanych Gotów, którzy osiedlili się w tych stronach na około 150 lat.

Rezerwat Przyrody „Kamienne Kręgi” w Odrach to również środowisko 40 gatunków porostów i 6 gatunków mchów, które porastają kręgi. Pierwsze z nich charakteryzuje powolny wzrost, a ciekawostką jest występowanie również gatunków wysokogórskich, których na nizinach się nie spotyka.

#DumnizNatury

Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA

Proudly made by