Do następnego meczu pozostało

Dumni z Natury – Szwajcaria Kaszubska

Szwajcarią Kaszubską nazywa się środkową część Kaszub. Obejmuje regiony takich miejscowości jak Kartuzy, Żukowo, Sierakowice, od południa sięga Kościerzyny, a od północy niemal stolicy Pomorza – Gdańska.

Kaszubi wierzą, że Bóg szczególnie obdarował ten region, tworząc go wyjątkowo pięknym. Kraina ta charakteryzuje się występowaniem tysiąca jezior oraz wniesień terenu. Bogactwo lasów, tzw. oczek wodnych oraz wąwozów czyni go jeszcze piękniejszym. Na terenie Szwajcarii Kaszubskiej spotyka się wiele tzw. pustków, czyli samotnych gospodarstw rozsianych wśród łąk oraz pół.

Urozmaicenie terenu, atrakcje oraz sama kultura kaszubska sprawia, że Szwajcarię Kaszubską warto odwiedzać przez cały rok. Wiosną podziwiać można przyrodę budzącą się do życia, latem spędzać czas nad jeziorami, pieszych, rowerowych czy kajakowych wycieczkach, zażyć sielskiego życia na wsi, czytając książkę i jednocześnie słuchając odgłosów żniw. Jesień to ponownie wspaniały czas dla spacerowiczów, grzybiarzy oraz rybaków. Zimą skorzystać można tu z ośrodków narciarskich, których w regionie nie brakuje.

Na terenie Szwajcarii Kaszubskiej występuje również najwyższe wzniesienie Wzgórz Szymbarskich – Wieżyca. Na jego szycie znajduje się wieża widokowa pod tą samą nazwą, z której podziwiać możemy zapierających dech w piersi, widok. W sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Szymbark, w którym zwiedzać możemy dom o góry nogami, Centrum Edukacji i Promocji Regionu, największy fortepian na świecie, bunkier z czasów II Wojny Światowej czy najdłuższą deskę świata.

Bogactwo regionu sprawa, że moglibyśmy opisywać bez końca miejsca, które warto zobaczyć. Bardzo polecamy Wam Szwajcarią Kaszubską jego kierunek wypoczynku.

Mecenas Główny Projektu „Dumni z Natury” – ENERGA Grupa ORLEN

Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA

Proudly made by