Do następnego meczu pozostało

Dumni z Natury – Tradycyjne stroje

Bardzo ważnym elementem każdej z trzech kultur, które cechują nasz projekt #DumniZNatury, są tradycyjne stroje tych regionów.

Tradycyjny strój kociewski dla pań składał się z długiej koszuli, kilku spódnic, kiecy i sznurówki, czepka dla mężatek i chustki na głowę dla ogółu kobiet. Na nogi wdziewano czarne, granatowe lub białe pończochy i wysokie, sznurowane, czarne buciki. Jako okrycie głowy stosowano białe, płócienne czepki, lub kolorowe chusty, które składano w trójkąt i wiązano pod brodą. Dodatek do stroju kobiecego stanowiły korale z barwionego szkła lub bursztynu. Kociewianki nosiły też bursztynowe, rogowe lub metalowe broszki oraz tzw. zausznice (kolczyki).

Mieszkanki Kaszub nosiły szerokie, gęsto marszczone spódnice za kolana, wełniane, w kolorze niebieskim, ciemnoczerwonym, zielonym lub żółtym. Na spódnicy zawiązywano biały fartuch. Bluzki były białe, z falbaniastymi rękawami, przy mankietach wiązane tasiemką. Od początku XX w. bluzki zaczęto ozdabiać haftem. Na bluzkę wkładano aksamitny gorset koloru czarnego lub koloru spódnicy, wyszywany złotą lub aksamitną nicią. Na białe pończochy wkładano czarne buty na obcasie, zapinane na pasek. Kobiety zakładały czepce, dziewczęta wianki z kwiatów lub opaski w kolorze spódnicy.

Natomiast strój krajeński damski składał się z białej bluzki płóciennej z koronką, niebieskiego lub granatowego gorsetu, niebieskiej spódnicy, białego fartucha, zazwyczaj z niebieskim haftem krajeńskim. Na głowę dziewczęta zawiązywały chustki lub nakładały wianki.

Na grafice przedstawiamy Wam żeńskie wersje strojów tradycyjnych, jednak nie możemy zapomnieć o ich męskich wersjach.

Strój kociewski w męskim wydaniu składał się z koszuli, spodni sukiennych lub płóciennych, kamizelki sukiennej i sukmany. Pospolitym nakryciem głowy była tzw. Baranówka. Jej letnia wersja była niższa i posiadała płócienną podszewkę. Pod koniec XIX w. upowszechniły się tzw. maciejówki. Dodatkiem do stroju męskiego były: łańcuszek do zegarka, tabakierka rogowa lub z kory wiśniowej albo brzozowej, skórzana sakiewka na pieniądze oraz duża, kolorowa chusta do nosa i pocierana jajkiem.

Natomiast Kaszubi nosili buty z cholewą (csb: skòrznie), w nie wpuszczano białe sukienne spodnie (csb: bùksë). Koszula była biała, zawiązana pod brodą czerwoną tasiemką. Na koszulę zakładano kamizelkę z rękawami lub bez nich (csb: liwk). Na wierzch wkładano sukmanę z drobnymi haftami, koloru granatowego, czarnego lub brązowego, była ona podbita czerwoną podszewką. Na głowę wkładano czarny filcowy kapelusz, a zimą futrzaną czapkę (po kaszubsku: mùcã).

Tradycyjny strój krajeński dla panów składał się z białej koszuli z niebieskimi wstążeczkami, niebieskiej, sukiennej kamizelki, czarnych sukiennych spodni oraz kapelusza.

Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA

Proudly made by