Do następnego meczu pozostało

Dumni z Natury – Struga Siedmiu Jezior

Przy ostatnim meczu wspominaliśmy o tym, że przybliżymy Wam jeszcze bardziej Strugę Siedmiu Jezior. Wyjazd na mecz do Pruszkowa jest właśnie tym momentem.

Struga Siedmiu Jezior leży na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” oraz Równiny Charzykowskiej. Jej długość wynosi niespełna 14 km (13,9 km). Struga, wypływająca z Jeziora Ostrowitego, łączy ze sobą siedem jezior: Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Skrzynka i Mielnica, uchodząc do Jeziora Charzykowskiego. Poszczególne jeziora połączone są krótkimi odcinkami rzecznym. W bezpośrednim otoczeniu jezior i doliny Strugi Siedmiu Jezior możemy obserwować bogate zespoły roślinne torfowiskowo-bagienne, a w szczególności dotyczy to ujściowego odcinka. Wzdłuż Strugi Siedmiu Jezior występuje wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym te zagrożone wyginięciem.

Pod identyczną nazwą występuje również pieszy Szlak Strugi Siedmiu Jezior, oznaczony kolorem zielonym. Jego długość wynosi 41,5 km. Początek szlaku znajduje się w Charzykowach, koniec zaś w Chojnicach przy dworcu kolejowym. Trasa szlaku prowadzi tak, aby na jego trasie móc podziwiać walory przyrodnicze Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.

 

Proudly made by