Do następnego meczu pozostało

Leszku, dziękujemy!

Trudno nam zaakceptować Twoją decyzję o zakończeniu swojej pracy w naszym Klubie, ale w pełni ją rozumiemy i szanujemy. Doceniamy wszystko, co dla nas zrobiłeś. Wraz z końcem sezonu 2023/2024 2 Ligi pracę w naszym Klubie kończy Leszek Szank. Zawodnik, trener, a przez ostatnie lata kierownik pierwszego zespołu Chojniczanki.

Nie ma chyba osoby w naszym mieście, ba! nawet w okolicy, która chociaż raz nie spotkałaby na swojej drodze Leszka Szanka. Nie tylko związany z Chlubą Grodu Tura, ale również nauczyciel, wuefista. „Człowiek Orkiestra” w Klubie. Nie bez powodu na tabliczce do jego biura widnieje numer 112. Kierownik zawsze wiedział, jak pomóc, jak rozwiązać daną sytuację i jak wyjść z opresji. Do niego można było zwrócić się z każdą sprawą.

Wielki pasjonat piłki nożnej, mający od dziecka Chojniczankę w sercu. Nasz Klub jest obecny w rodzinie naszego kierownika od zawsze. Tata Henryk wywalczył z Chojniczanką awans do III Ligi i zapisał się na kartach historii. Oczywiste jest więc, że razem z bratem Markiem poszli w jego ślady i trenowali w Chojniczance. Piłkarzem był aż do 1992 roku. Po karierze zawodnika zaczął interesować się drogą trenerską oraz skupił się na pracy z młodzieżą.

Do jego największych sukcesów jako szkoleniowca jest marsz Chojniczanki z Klasy Okręgowej aż na poziom centralny: 2006-2008 V Liga, 2008-2009 – IV Liga i 2009-2010 III Liga. Dokonał tego wszystkiego w duecie ze Sławomirem Suchomskim. W późniejszych latach jako asystent trenera (lata 2010-2018) dołożył swoją cegiełkę w awansie do 1 Ligi. To za jego czasów Chojniczanka Chojnice zajęła najwyższe miejsce w historii klubu, czyli 3 w sezonie 2017/2018. To był również czas, kiedy awansowaliśmy do ćwierćfinału Pucharu Polski. Jak sam przyznaje, rywalizacja w Warszawie z Legią Warszawa czy z Górnikiem Zabrze było dla niego bezcennym i niesamowitym przeżyciem.

Kierownikiem pierwszego zespołu został w 2018 roku i pełnił tę funkcję aż do dziś. Pracował również z młodzieżą w Akademii Chojniczanki.

Na swojej drodze zawodowej Leszek Szank spotkał wielu szkoleniowców. Ostatnim, z którym pracował, był Krzysztof Brede.

„Leszku, dziękuję za współpracę i dzielenie się Twoimi doświadczeniami – tymi pozytywnymi i negatywnymi. Dzięki nim mogłem i w przyszłości będę mógł skutecznie je wykorzystywać. Życzę Ci dalszej pasji do piłki nożnej i w kibicowaniu – szczególnie Chojniczance Chojnice! Powodzenia El Flaco!!!” – trener pierwszego zespołu Chojniczanki Chojnice, Krzysztof Brede.

Każdy, kto pracował z naszym kierownikiem wie, jak wiele był w stanie zrobić dla naszego zespołu i ile poświęcenia w to włożył. Każdy wypowiada się o nim z szacunkiem i przyznaje jedno: od kierownika można było się wiele nauczyć, a jego wiedza i doświadczenie są niepodważalne. To właśnie on jest odpowiedzialny za to, że w Klubie pojawiło wiele osób, które teraz współtworzą to miejsce.

„Leszek Szank to osoba, która przez wiele lat namawiała mnie do wejścia w struktury Klubu. Od samego początku był to mój najważniejszy współpracownik, który wdrażał mnie w świat piłki. To z Leszkiem Szankiem rozpoczęliśmy nową erę Chojniczanki. Na początku jako samodzielny trener, potem w duecie ze Sławomirem Suchomskim dokonywaliśmy kolejnych awansów, a Leszek obejmował następne funkcje. Zaczynając od asystenta trenera pierwszego zespołu, a potem będąc kierownikiem drużyny. „Człowiek Orkiestra”, zawsze w pełni lojalny i oddany w klubowe sprawy. Leszku w imieniu swoim, jak i całego Zarządu składam Ci podziękowania za Twój trud, serce i poświęcenie dla rozwoju naszych barw. Pamiętaj, że Mickiewicza 12 jest Twoim domem — to Ty jesteś Chojniczanka. Jak odpoczniesz, czekam na Ciebie w kolejnych rolach, bo nie wierzę, że jesteś w stanie funkcjonować i żyć bez Klubu” – Jarosław Klauzo, Prezes MKS Chojniczanka 1930 S.A.

„Wszystko, czego byśmy nie powiedzieli na temat Kierownika, ile razy byśmy mu nie dziękowali i tak będzie to nic w porównaniu do jego wkładu w budowę historii Chojniczanki. Nawet teraz, pisząc te słowa, czuję zakłopotanie, bo ciężko jest tak po prostu powiedzieć: Dziękujemy! Leszek Szank jest legendą tego Klubu i praca z nim była dla mnie przyjemnością, nauką i ogromnym doświadczeniem. Leszku, Kierowniku, Trenerze – Legendo… Dziękujemy!” – Damian Wróbel, Dyrektor Sportowy MKS Chojniczanka Chojnice 1930 S.A.

Za swoją pracę i dokonania został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej”, Brązową, Srebrną i Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej, Honorową Odznakę TKKF za zasługi w upowszechnianiu rekreacji fizycznej oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Honorowy członek klubu MKS Chojniczanka 1930. S.A.

„Po tylu latach spędzonych w Chojniczance, gdzie nie tylko grałem, trenowałem, ale zostawiłem także część siebie, czas w końcu zejść z murawy i zakończyć swoją piłkarką przygodę. Odchodzę z poczuciem spełnionej misji i tego, że dokonałem wielu rzeczy, które na stałe zapiszą się w historii tego Klubu. Nie odchodzę jednak na zawsze, bo będę odwiedzać mój dom i miejsce, które tak wiele mi dało. Dziękuję wszystkim zawodnikom, trenerom, Zarządowi Klubu oraz wszystkim tym, których spotkałem na swojej piłkarskiej drodze. Dziękuję!” – Leszek Szank

Leszku! Dziękujemy za wszystko, co dla nas zrobiłeś! Jesteśmy pewni, że jeszcze nasze chojniczankowe drogi się skrzyżują – i to nie jeden raz!

Proudly made by