Do następnego meczu pozostało

Ligowe inauguracje wiosny w ostatnich pięciu latach

W niedzielę 28 lutego piłkarze Chojniczanki rozpoczną piłkarską wiosnę w rozgrywkach 2 Ligi. W poniższym tekście przyjrzymy się jak wyglądały ostatnie ligowe inauguracje roku w wykonaniu żółto-biało-czerwonych.

1 Liga – 05.03.2016: Chojniczanka – Sandecja Nowy Sącz 0:1 (0:0)
Skład Chojniczanki: Podleśny – Lisowski, Biernat, Kieruzel, Pietruszka – Rogalski, Zawistowski, Kostrzewa, Grzelak (81′ Mikita), Niedziela (63′ Feruga) – Krzywicki (63′ Rybski).

Przed startem piłkarskiej wiosny 2016 Chojniczanka zajmowała 10 pozycję w tabeli. Sandecja znajdowała się w strefie spadkowej. Zimą do drużyny dołączył m.in. Marcin Krzywicki i Maciej Kostrzewa. Na Mickiewicza 12 wrócił także Daniel Feruga. Mecz nie ułożył się najlepiej dla naszej drużyny. Goście z Nowego Sącza objęli prowadzenie w 58 minucie po golu Macieja Małkowskiego. To był początek świetnej serii Sandecji, która w tabeli rundy wiosennej 2016 zajęła czwartą pozycję. Natomiast w Chojniczance powoli dobiegała końca misja trenera Mariusza Pawlaka. Współpracę zakończono miesiąc później. W pierwszych sześciu ligowych meczach żółto-biało-czerwoni zdobyli tylko dwa punkty i widmo spadku zajrzało mocno w oczy. Wtedy szkoleniowcem Chojniczanki został Maciej Bartoszek.

1 Liga – 04.03.2017: Chojniczanka – GKS Katowice 2:2 (1:2)
Skład Chojniczanki: Budziłek – Lisowski, Biernat, Kieruzel, Pietruszka – Podgórski (77′ Gierszewski), Zawistowski, Kryszak (62′ Grzelak), Rybski, Biskup (86′ Jakóbowski) – Mikołajczak

W zupełnie innym klimacie niż rok wcześniej odbywała się ligowa inauguracja wiosny 2017. Liderująca w tabeli 1 Ligi Chojniczanka podejmowała u siebie wicelidera – GKS Katowice. Hit kolejki na samą inaugurację napędził spore zainteresowanie widzów i mediów. Wszystkie oczy fanów pierwszoligowej piłki były zwrócone na Chojnice. Po raz pierwszy drużynę poprowadził trener Piotr Gruszka, który zastąpił na tym stanowisku Hermesa. Brazylijczyk z polskim paszportem był tymczasowym trenerem Chojniczanki w trzech ostatnich jesiennych meczach po odejściu trenera Macieja Bartoszka do Korony Kielce. Na ławce GieKSy zasiadał natomiast późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski – Jerzy Brzęczek.

Chojniczanka bardzo szybko przegrywała już 2:0. W 17 minucie do siatki trafił Andrea Prokić, a kilka minut później samobójcze trafienie zaliczył Marcin Biernat. Tuż przed przerwą, Biernat zrewanżował się kontaktowym golem dla gospodarzy. Chojniczanka dała sygnał, że wraca do gry. Napór po przerwie doprowadził do wyrównania za sprawą gola Andrzeja Rybskiego.

1 Liga – 10.03.2018: Podbeskidzie Bielsko-Biała – Chojniczanka 0:0 
Chojniczanka zagrała w składzie: Janukiewicz – Lisowski, Wołąkiewicz, Boczek, Pietruszka – Drozdowicz (75′ Bąk), Zawistowski, Grzelak, Steblecki (62′ Górski), Ryczkowski (86′ Fila) – Mikołajczak.

Chojniczanka – już po wodzą trenera Krzysztofa Brede – ponownie rozpoczynała ligową wiosnę na fotelu lidera. Zimą zespołu nie opuścił żaden z kluczowych graczy, a do drużyny dołączył m.in. Maciej Górski, Sebastian Steblecki czy Dominik Jończy. Na początek 2018 roku żółto-biało-czerwonych czekał daleki wyjazd do Bielska-Białej. W pierwszej części gry więcej sytuacji mieli gospodarze. W drugiej połowie konkretniejsza była Chojniczanka. Świetną sytuację w samej końcówce miał Wojciech Lisowski, ale remis wydawał się wtedy sprawiedliwym wynikiem.

1 Liga – 02.03.2019: Puszcza Niepołomice – Chojniczanka 0:2 (0:1)
Chojniczanka zagrała w składzie: Janukiewicz – Kobryń, Wołąkiewicz, Boczek, Pietruszka – Piotrowski (66′ Przybecki), Danielewicz, Paprzycki, Żyra (81′ Zawistowski), Grzelczak – Mikołajczak (90′ Frygier).

Na inaugurację 2019 roku żółto-biało-czerwoni prowadzeni przez trenera Macieja Bartoszka udali się do Niepołomic. Zimą nastąpiła mała metamorfoza. Z Chojnicami rozstał się Tomasz Foszmańczyk i Sergiy Pylypchuk. Do rezerw trafił Deleu. Do drużyny dołączyli natomiast młodzi zawodnicy – Michał Sacharuk, Filip Żagiel, Paweł Żyra i Bartłomiej Urbański. Do pierwszego zespołu włączony został Krystian Wachowiak. Chojniczanka na pierwszoligowych boiskach jeszcze nigdy nie wygrała pierwszego wiosennego meczu. Ta sztuka udała się w meczu z Puszczą. Wynik pięknym strzałem otworzył Damian Piotrowski. W drugiej połowie bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego popisał się Krzysztof Danielewicz. Była to pierwsza zwycięska inauguracja wiosny od 2013 roku, gdy Chojniczanka pokonała 2:0 Zagłębie Sosnowiec.

1 Liga – 29.02.2020: Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Chojniczanka 1:2 (0:0)
Chojniczanka zagrała w składzie: Janukiewicz – Mudra, Klabnik, Wiktorski, Wachowiak (61′ Rajch) – Papikyan (76′ Wolski), Paprzycki, Zejdler, Mikołajczak, Jagiełlo (46′ Surdykowski) – Kuzimski.

Rok temu Chojniczanka zmierzyła się z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza. Żółto-Biało-Czerwoni walczyli o przetrwanie w 1 Lidze, a gospodarze mieli na wiosnę włączyć się w walkę o awans do Ekstraklasy. Zimą trener Zbigniew Smółka mocno przebudował zespół. Z Chojniczanki odeszli m.in. Paweł Zawistowski, Hubert Wołąkiewicz, Miłosz Przybecki, Wojciech Trochim. Na Mickiewicza 12 trafili za to Aleksander Jagiełło, Robert Ziętarski, Maciej Spychała, Łukasz Zejdler, Martin Klabnik czy Kamil Wiktorski. Do Chojnic po prawie ośmiu latach wrócił Marcin Trojanowski.

Do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis, ale już po przerwie to Chojniczanka objęła prowadzenie, którego nie oddała do samego końca. Sygnał do ataku dał Mateusz Kuzimski. W 90 minucie żółto-biało-czerwoni zdobyli drugiego gola. Kontra Marcina Rajcha, który przebiegł cale boisko i podwyższył prowadzenie. Kontaktową bramkę w samej końcówce zdobył Przemysław Szarek, ale to już było za późno, by zagrozić tego dnia Chojniczance.

Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA

Proudly made by