Do następnego meczu pozostało

Nowe boisko na Modraku

Informowaliśmy, już wcześniej że wspólny projekt klubu MKS Chojniczanka 1930 oraz miasta Chojnice o rozbudowę kompleksu sportowo-treningowego BNN Modrak w Chojnicach został rozpatrzony pozytywnie. Na ten cel z Ministerstwa Sportu i Turystyki ma zostać przyznane 3 mln złotych. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania posła na sejm RP Aleksandra Mrówczyńskiego, który poparł nasz wniosek. Warto podkreślić, że Chojniczanka wśród klubów 1 Ligi otrzymała drugą, najwyższą dotację.

Chcielibyśmy spojrzeć teraz na ten temat od strony szkoleniowej oraz samych liczb. W sferze marzeń wciąż pozostaje utworzenie kompleksu, który w pełni zaspokoi potrzeby Akademii. Powstanie dodatkowego boiska, przybliży nas do tego celu. A jak wyglądają aktualne potrzeby Akademii Chojniczanki? Na boisku Modrak na co dzień trenuje 12 drużyn Akademii Chojniczanki. Od czwartoligowych rezerw oraz seniorską drużynę kobiet po drużyny kategorii U-12. W większości przypadków w 1,5 godzinnych cyklach od 15:30 do 20:00, czyli godzinach kiedy treningi można organizować tak aby nie kolidowały z obowiązkami szkolnymi młodzieży czy zawodowymi seniorów, na boisku przebywają po trzy drużyny. W skali tygodnia, na boisku odbywa się średnio 57 godzin treningów skierowanych dla około 230 zawodniczek i zawodników. W weekendy z kolei zdarzają się weekendy kiedy rozgrywane jest na nim 8 meczów różnych klas rozgrywkowych. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie wydarzenia odbywające się na obiekcie i ich odbiorców, w skali miesiąca odbiorcami korzystającymi z tego obiektu będą tysiące ludzi. W zeszłym sezonie na Modraku rozegrano około 150 spotkań ligowych, a w naszej Akademii z roku na rok przybywa dzieci i młodzieży chcących uprawiać sport, a efektem tego – drużyn rozgrywkowych. W okresie zimowym dołącza do tego pierwszy zespół Chojniczanki, który nie tylko trenuje, ale również rozgrywa mecze sparingowe.

Ze względu na rosnące zainteresowanie uprawianiem piłki nożnej w naszym Klubie, rozwój infrastruktury w naszym mieście był niezbędny i od wielu lat o niego usilnie zabiegaliśmy. Dzięki temu, że Chojniczanka występuje w I Lidze, miasto miało możliwość pozyskania środków zewnętrznych na realizację tego zadania, a to z kolei przełoży się na zwiększenie możliwości funkcjonowania Akademii i jeszcze lepszego szkolenia dzieci i młodzieży z naszego regionu. Powstanie drugiego boiska znacząco ułatwi nam organizację zajęć treningowych, podniesie ich standard i mamy nadzieję że zwiększy naszą efektywność jeśli chodzi o dostarczanie zawodników z regionu do pierwszej drużyny Chluby Grodu Tura. Drugie boisko nie będzie pełnowymiarowe, ale należy pamiętać, że na potrzeby jednostek treningowych, również tych które są aktualnie organizowane na boiskach typu Orlik rozsianych po całym mieście – nie jest to konieczne. Podobnie ma się sprawa jeśli chodzi o mecze najmłodszych drużyn naszej Akademii biorących udział w rozgrywkach organizowanych przez Pomorski ZPN, a także spotkania towarzyskie i turnieje drużyn U-11 i młodszych – komentuje Adam Błaszczak, koordynator ds. szkolenia w Chojniczance.

Docelowo powinniśmy skłaniać się do utworzenia w tym miejscu kompleksu, który będzie w pełni zaspokajał potrzeby Akademii. W ten sposób wszystkie zajęcia szkoleniowe dla dzieci i młodzieży związanych z żółto-biało-czerwonymi barwami odbywały się w jednym miejscu, a my zadbalibyśmy o to, żeby było to również miejsce, w którym młodzież chętnie spędzałaby swój wolny czas – dodaje Błaszczak.

Z tego miejsca Zarząd Klubu MKS Chojniczanka 1930 S.A. pragnie podziękować posłowi na sejm RP, Aleksandrowi Mrówczyńskiemu za pomoc i okazane wsparcie w pozyskaniu środków finansowych w ramach „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej – edycja 2022” z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Proudly made by