Do następnego meczu pozostało

O rywalu: Odra Opole

Najbliższym przeciwnikiem Chojniczanki będzie Odra Opole. Biorąc pod uwagę sytuację w tabeli obu ekip, będzie to starcie o bardzo ważnym znaczeniu. Początek spotkania w niedzielę 30 października o godzinie 15:00.

RYS HISTORYCZNY

Historia Odry Opole rozpoczęła się 16 czerwca 1945 roku. Właśnie wtedy odbyło się zebranie organizacyjne założycieli pierwszego powojennego klubu sportowego w Polsce, który wówczas przyjął nazwę Opolski Klub Sportowy „Odra”. Za pomysłodawcę i założyciela Klubu uznawany jest mecenas Leonard Olejnik, który był również debiutanckim prezesem. Pierwszym zorganizowanym wydarzeniem w historii Klubu był bieg uliczny, a oprócz piłkarzy organizacja zrzeszała wówczas także lekkoatletów i tenisistów. Wkrótce dołączyły sekcje boksu, hokeja na lodzie i siatkówki.

AKTUALNA FORMA

Odra Opole zajmuje przedostatnie miejsce w bieżących rozgrywkach Fortuna 1 Ligi. W 15 meczach „Niebiesko-Czerwoni” zgromadzili 12 punktów. Rozczarowujący sezon w wykonaniu naszego rywala poskutkował zmianą trenera. Nowym szkoleniowcem Odry został dobrze nam znany Adam Nocoń. Trener Nocoń poprowadził jak na razie zespół w jednym meczu. W poprzedniej kolejce Odra zremisowała 1:1 z Ruchem Chorzów. Na wygraną popularna „Oderka” czeka od 18 września. Wtedy wygrała ze Skrą Częstochowa 1:0.

TAKTYKA

Odra Opole to zespół, który w bieżącym sezonie Fortuna 1 Ligi stracił najwięcej goli. Zatrudnienie trenera Noconia, który preferuje defensywny styl gry z pewnością ma na celu poprawę gry formacji obronnej. Ze zdobywaniem goli nasz niedzielny przeciwnik nie ma większych problemów i wykorzystuje to co sobie wypracuje (19 goli, wskaźnik xG 20), ale dużo gorzej wyglądało to jeżeli chodzi o defensywę. Odra straciła w bieżącym sezonie 30 goli. Ponad połowa padła po stałych fragmentach gry. Statystyka punktów oczekiwanych wskazuje na 13 oczek. W niedzielę możemy spodziewać się podobnego rywala jak Resovia, który może oddać inicjatywę gospodarzom, będzie próbował szczelnie bronić i wyprowadzać groźne kontry.

Taktyka Odry Opole z ostatniego meczu przeciwko Ruchowi Chorzów. Źródło: Sofascore

PERSONALIA

Najbardziej znanym zawodnikiem Odry Opole jest Maciej Makuszewski. 5-krotny reprezentant Polski, mający na swoim koncie 235 gier w Ekstraklasie oraz występy zagraniczne w m.in. Tereku Grozny i Vitorii Setubal, trafił do Opola przed rozpoczęciem sezonu. W 11 meczach zdobył jak dotychczas 1 gola i zaliczył 1 asystę. Z boisk ekstraklasy znany jest m.in. także środkowy pomocnik Maciej Urbańczyk (85 meczów w Ruchu Chorzów i Stali Mielec), który również trafił na Oleską przed rozpoczęciem sezonu. Pod kątem statystyk w trwających rozgrywkach, najlepsze liczby w zespole rywala ma pomocnik Rafał Niziołek, który trafiał do siatki 3 razy i zaliczył 1 asystę. Może będziemy też świadkami pojedynku dwóch lewonożnych defensorów z młodzieżowej reprezentacji Polski U-20. Maksymilian Tkocz na ostatnim zgrupowaniu współtworzył formację defensywną m.in. z Kacprem Kasperowiczem. Są też chojnickie akcenty. Oprócz osoby pierwszego trenera, w kadrze Odry są także zawodnicy z Chojniczanką w CV. W ostatnich dwóch meczach, między słupki wskoczył Artur Haluch. Na minuty nie może ostatnio liczyć Oskar Paprzycki. Środkowy pomocnik, reprezentujący Chlubę Grodu Tura w latach 2017-2020, ostatni mecz rozegrał 9 października z Puszczą Niepołomice. Od tego momentu nie podnosi się z ławki rezerwowych.

POPRZEDNIE SPOTKANIA

Po raz pierwszy z Odrą Opole zmierzyliśmy się w sezonie 2017/18. Ostatnie, oficjalne spotkanie miało miejsce w sezonie 2019/20. Tamten mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Chojniczanka wygrała 2 mecze z Odrą. Najbardziej przekonujące było to z sezonu 2018/19. Chluba Grodu Tura pokonała opolan aż 4:1 po golach Damiana Piotrowskiego, Seweryna Michalskiego, Karola Gardzielewicza i Huberta Wołąkiewicza. Odra wygrywała 3 razy, a raz padł remis. W tym roku spotkaliśmy się również w Cetniewie podczas zimowych przygotowań. Styczniowy sparing zakończył się remisem 2:2.

Proudly made by