O rywalu: Wisła Kraków

W piątek 30 września o godzinie 20:30 przy Mickiewicza 12 zagramy z Wisłą Kraków.
Scharakteryzujmy naszego najbliższego przeciwnika.

RYS HISTORYCZNY

Za datę założenia Wisły uznaje się rok 1906. Dokładna data nie jest znana. Nasz najbliższy ligowy rywal to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. Wisła Kraków to 13-krotny Mistrz Polski, 13-krotny wicemistrz kraju, 4-krotny zdobywca Pucharu Polski. Na swoim koncie ma również wygraną w Pucharze Ligi Polskiej oraz Superpucharze Polski. W tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy „Biała Gwiazda” plasuje się na 2 pozycji. Wielu z nas pamięta także europejskie przygody Wisły. Rywalizacja w Pucharze UEFA i pamiętne mecze z Realem Zaragoza, Parmą, Schalke czy Lazio czy nierówną walkę o awans do Ligi Mistrzów, gdy polski zespół w kluczowej fazie trafiał na Real Madryt czy FC Barcelonę. Największe sukcesy w Europie to awans 1/4 finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (sezon 1978/79) oraz 1/8 finału Pucharu UEFA (sezon 2002/03)

AKTUALNA FORMA

Wisła Kraków po 26 latach nieustannej gry na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce, spadła klasę niżej. Podopieczni trenera Jerzego Brzęczka zaczęli sezon od remisu i czterech kolejnych zwycięstw z rzędu. W ostatnich kolejkach „Biała Gwiazda” jednak znacznie wyhamowała. Wisła nie wygrała w lidze od 20 sierpnia, kiedy pokonała Skrę Częstochowa 3:0. Od tamtego momentu zdobyła wyłącznie punkt. Przed 12. kolejką, Wisła zajmuje 7 miejsce w tabeli z 17 punktami na koncie.

TAKTYKA

Trener Jerzy Brzęczek stawia na ustawienie 1-4-2-3-1 z ofensywnie usposobionymi bocznymi obrońcami. Charakterystyczni dla ustawienia naszego rywala są także odwróceni skrzydłowi. Wisła to klasyczny przedstawiciel tzw. „krakowskiej piłki”. Rozumiemy przez to m.in. budowanie akcji poprzez wiele podań, wychodzenie spod pressingu czy dużo prostopadłych piłek. Bardzo podobnego rywala mogliśmy oglądać już przy Mickiewicza 12. Był to ŁKS Łódź, który również stara się długo utrzymywać przy piłce. Słabym punktem wydają się stałe fragmenty gry. Wisła straciła już po nich 6 goli (z 12).

Ustawienie Wisły Kraków z ostatniego meczu przeciwko Ruchowi Chorzów. Źródło: Sofascore

PERSONALIA

Skład Wisły to mieszanka młodych zawodników, którzy mają już pewne doświadczenie na ligowych boiskach z takimi bez większego przetarcia w seniorskiej piłce oraz bardziej ograni zawodnicy. Bardzo jasnymi punktami Wisły są ofensywni zawodnicy jak Luis Fernandez, Angel Rodado oraz Michał Żyro, którzy potrafią zrobić różnicę i są wyróżniającymi się zawodnikami na ty poziomie rozgrywek. Wspomniana trójka zawodników zdobyła już w tym sezonie 10 goli w Fortuna 1 Lidze. Warto zwrócić uwagę także na środkowego pomocnika Kacpra Dudę. 18-latek przebojem wdarł się do pierwszego składu Wisły i jest graczem, który nie boi się podejmować ryzyka w ofensywnych akcjach, a jest także skuteczny w defensywie. Lidera formacji defensywnej upatruje się natomiast w Igorze Łasickim.

W Chojnicach na pewno zabraknie Bartosza Jarocha, który pauzuje za nadmiar kartek. Zastąpić może go m.in. Konrad Gruszkowski. 21-latek wskoczył ostatnio do podstawowego składu zastępując Krystiana Wachowiaka, którego z powodu koronawirusa zabrakło w kadrze meczowej na mecz z Ruchem, ale wcześniej był podstawowym graczem Wisły. Możemy się więc spodziewać, że były zawodnik Chojniczanki zagra w piątkowy wieczór przy Mickiewicza 12. Jak sam określa w wywiadzie dla „Gazety Krakowskiej” – „Nie wyobrażam sobie, żebym nie wyszedł w podstawowym składzie”. Pewnym występu nie może być za to Kamil Broda, który jak dotychczas zagrał tylko w pucharowym meczu z rezerwami Legii. Podstawowym golkiperem „Białej Gwiazdy” jest Mikołaj Biegański.

Z Wisłą Kraków znamy się z pucharowej potyczki w sezonie 2016/17. W 1/8 finału trafiliśmy właśnie na „Białą Gwiazdę”. Chojniczanka przegrała co prawda 1:2, ale sam pojedynek był bardzo wyrównany. Świadczyła o tym chociażby statystyka goli oczekiwanych, która w przypadku Chluby Grodu Tura była wyższa niż Wisły (1.85 – 1.32). Pięknego gola dla naszego zespoły zdobył wtedy Patryk Mikita. Dla Wisły trafiali Rafał Boguski i Krzysztof Mączyński.

Chojniczanka mierzyła się również z Wisłą nieoficjalnie. W styczniu 2014 roku nasze zespoły rozegrały sparing w Grodzisku Wielkopolskim. Żółto-Biało-Czerwoni wygrali wtedy 3:1 po dwóch golach Andrzeja Rybskiego i jednym trafieniu Tomasza Mikołajczaka.