Do następnego meczu pozostało

Pucharowe starcia Chojniczanki w 1/8 finału

W 90-letniej historii Chojniczanka cztery razy znalazła się w stawce najlepszych 16 drużyn Pucharu Polski.Dwa razy udało się awansować do ćwierćfinału i dwa razy przygoda żółto-biało-czerwonych kończyła się właśnie na tym etapie.

Po raz pierwszy do 1/8 finału tych rozgrywek nasz klub awansował w sezonie 1971/72. Chojniczanka grała wówczas w klasie okręgowej więc jedyną drogą do Pucharu na szczeblu centralnym był Puchar Bydgoskiego ZPN-u. Na szczeblu wojewódzkim żółto-biało-czerwoni wyeliminowali kolejno Borowiaka Czersk 1:0, Orła Osiek 4:0, Budowlanych Bydgoszcz 1:0, Orkan Lubaszcz 6:0, Lecha Rypin 6:3 i Kujawiaka Włocławek 3:1. To już wtedy był spory sukces chojnickich piłkarzy, ale okazało się, że Chojniczanka nie ma zamiaru kończyć swojej przygody na pierwszej rundzie. W 1/32 finału „Chluba Grodu Tura” pokonała Znicza Pruszków 2:1. Chojniczanka przegrywała do przerwy 1:0, ale w drugiej połowie udało się przechylić szalę awansu na naszą korzyść. Decydującą bramkę z rzutu karnego zdobył Adam Damski. W 1/16 finału na Chojniczankę czekało już renomowane Zagłębie Sosnowiec, które zajmowało wtedy 4 miejsce na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce. Grająca o cztery klasy niżej Chojniczanka pokonała faworyta z Sosnowca po bramkach Adama Damskiego i Ryszarda Nowaka. Niecały miesiąc później do Chojnic przyjechał GKS Katowice. Na tym etapie zakończyła się przygoda naszego klubu. GKS wygrał 1:0.

31.10.1971: Chojniczanka – GKS Katowice 0:1
Chojniczanka zagrała w składzie: J. Rudziński – T. Urbański, Stencel, Błociński, Jączyński, Pawlak, H. Urbański, Prymas, Walczak (Wróblewski), Damski, Nowak.

Na kolejny tak duży sukces w Pucharze Polski trzeba było czekać przez 44 lata! Co prawda w 1981 roku do Chojnic przyjechał słynny Widzew Łódź, był to jednak mecz na etapie 1/16 finału. Do 1/8 finału Chojniczanka ponownie awansowała w sezonie 2015/16. Nasz zespół grający już w 1 Lidze miał zagwarantowane miejsce w głównych rozgrywkach. W I rundzie chojniczanie pojechali do Tarnobrzegu, gdzie pewnie pokonali Siarkę 4:1. W 1/16 finału drużyna prowadzona wówczas przez trenera Mariusza Pawlaka trafiła na Arkę Gdynia. Mecz z Arką miał swoje zwroty akcji, bo to zespół z Gdyni prowadził do przerwy po bramce Michała Renusza. W 79 minucie do siatki trafił Tomasz Mikołajczak. Remis 1:1 utrzymał się do końca spotkania, więc trzeba było rozegrać dogrywkę, po której to wynik pozostał bez zmian. Chojniczankę czekały rzuty karne. Seria jedenastek przyniosła wiele emocji zwłaszcza, że już przy pierwszym podejściu Antoni Łukasiewicz strzelił nad bramką, a strzał Andrzeja Rybskiego obronił golkiper gdynian. Później jedenastki w naszej drużynie pewnie egzekwowali Tomasz Mikołajczak i Rafał Grzelak. W Arce spudłował Rafał Siemaszko, a próbę Sebastiana Szerszenia wybronił Dominik Hładun. Do piłki podszedł Maciej Rogalski i strzałem pod spojenie zapewnił Chojniczance awans do 1/8 finału, gdzie mieliśmy zmierzyć się ze zwycięzcą meczu GKS Bełchatów – Bytovia. Ostatecznie los przyniósł nam zespół z Bełchatowa. Po raz pierwszy w tej edycji zagraliśmy przy Mickiewicza 12. Chojniczanka prowadziła do przerwy 1:0 po bramce Andrzeja Rybskiego. W drugiej połowie „Brunatni” wyrównali i ponownie trzeba było rozegrać dogrywkę. Tym razem jednak udało się rozstrzygnąć spotkanie bez serii rzutów karnych. W 114 minucie Maciej Rogalski uderzeniem po słupku pokonał bramkarza GKS-u. Historyczny sukces Chojniczanki czyli awans do ćwierćfinału stał się faktem, a tam czekała już na nas Legia Warszawa.

24.09.2015: Chojniczanka – GKS Bełchatów 1:1 pd. 2:1.
Chojniczanka zagrała w składzie: Hładun – W. Lisowski, Biernat, Kieruzel, T. Lisowski – Kosakiewicz, Zawistowski, Mrozik, Grzelak (101′ Jelić), Niedziela (58′ Rogalski) – Rybski (74′ Czerwiński).

Kolejny awans do 1/8 finału to sezon 2016/17. Chojniczanka pod wodzą trenera Macieja Bartoszka bardzo dobrze rozpoczęła sezon w rozgrywkach 1 Ligi, a i w Pucharze Polski wysłała sygnał, że może zajść daleko. Droga do 1/8 rozpoczęła się w Kołobrzegu od zwycięstwa z Kotwicą 3:2. W sierpniu do Chojnic przyjechał beniaminek 1 Ligi – Stal Mielec. Żółto-biało-czerwoni pewnie pokonali Stal 2:0 po bramkach Michała Jakóbowskiego i Łukasza Kosakiewicza. Po sezonie 2015/16 gdzie w Pucharze Chojniczanka trafiła na Legię, tym razem udało się wylosować kolejną wielką firmę – Wisłę Kraków. Mecz z „Białą Gwiazdą” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i podobnie jak rok wcześniej z Legią, klub zdecydował się na instalację dodatkowej trybuny. Dzięki temu mecz przy Mickiewicza 12 obejrzało na żywo 3278 widzów. Wynik bardzo szybko otworzył Rafał Boguski. Odpowiedź ze strony Chojniczanki nadeszła błyskawicznie. Na strzał z dystansu zdecydował się Patryk Mikita czym zaskoczył Łukasza Załuskę i trafił do siatki. Remis utrzymywał się do 76 minuty, gdy strzegącego bramkę Chojniczanki Łukasza Budziłka pokonał reprezentant Polski – Krzysztof Mączyński.

27.09.2016: Chojniczanka – Wisła Kraków 1:2
Chojniczanka zagrała w składzie: Budziłek – Lisowski, Markowski, Kieruzel, Kosakiewicz – Biskup, Zawistowski, Kryszak (82′ Mikołajczak), Grzelak, Mikita (79′ Niedziela) – Rybski. 

Chojniczanka zaczęła przyzwyczajać kibiców do awansów w Pucharze Polski, bo w kolejnym sezonie przyszedł trzeci z rzędu awans do 1/8 finału. Zespół prowadził już trener Krzysztof Brede. W swoim debiucie jako szkoleniowiec Chojniczanki udało się wyeliminować Legionovię Legionowo 4:1. W 1/16 finału los przydzielił nam GKS Bełchatów. Mecz w Bełchatowie zakończył się przekonującym zwycięstwem 3:0 w bardzo dobrym stylu. Chojniczanie odnosili dobre wyniki w lidze i podobnie było w Pucharze. W 1/8 finału trafiliśmy na ekstraklasową Bruk-Bet Termalikę Nieciecza, której przewodził były trener żółto-biało-czerwonych Maciej Bartoszek. Pierwszego gola zdobył Tomasz Mikołajczak. Goście odpowiedzil za sprawą bramki Bartosza Szeligi. W 85 minucie do rzutu wolnego podszedł profesor Paweł Zawistowski i bezpośrednim strzałem zapewnił naszej ekipie zwycięstwo i awans do ćwierćfinału. Tam już Chojniczankę czekał dwumecz z Górnikiem Zabrze.

27.09.2017: Chojniczanka – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:1
Chojniczanka zagrała w składzie: Janukiewicz – Lisowski, Markowski, Boczek, Pietruszka – Drozdowicz, Zawistowski (90′ Grzelak), Paprzycki, Rybski (72′ Bąk), Biskup (60′ Ryczkowski) – Mikołajczak.

11 lutego po raz piąty zagramy w 1/8 finału. Jakim wynikiem zakończy się starcie z Zagłębiem Lubin? Faworytem są gospodarze, ale historia pokazuje, że nasz zespół nie raz było stać na sprawienie niespodzianki lub godne postawienie się bardziej utytułowanemu przeciwnikowi.

Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA

Proudly made by