Do następnego meczu pozostało

Retro Chojniczanka – sekcja hokeja na lodzie

Jesteśmy w samym środku zimy. Za oknami siarczysty mróz i sporo śniegu. To dobry moment, by sięgnąć do mniej znanych kart z historii Chojniczanki czyli sekcji hokeja na lodzie. 

Sekcja hokeja na lodzie w Chojniczance powstała w 1935 roku, choć warto zaznaczyć, że nie były to początki tego sportu w Chojnicach. Tę dyscyplinę uprawiały już wcześniej środowiska uczniowskie związane z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” czy Gimnazjalnym Kołem Sportowym „Grom”.

Za powstanie sekcji hokeja na lodzie w Chojniczance odpowiadał współzałożyciel naszego klubu, Jan Schreiber, który sam był także jednym z zawodników hokejowej drużyny. Drużynę tworzyli głównie zawodnicy Gromu, mający już za sobą edukację w chojnickim gimnazjum. Miejscem treningów oraz meczów był zamarznięty staw w Parku 1000-lecia i naturalne lodowisko zlokalizowane przy ulicy Dworcowej (obecny róg Alei Brzozowej i Dworcowej).

18 listopada 1936 roku Chojniczanka została przyjęta do Polskiego Związku Hokeja Na Lodzie. Hokeiści z Chojnic z powodzeniem zmagali się m.in. z zespołami z Wolnego Miasta Gdańska, Bydgoszczy, Tczewa czy Torunia. W gdańskiej prasie można znaleźć wzmianki o „prowincjonalnej drużynie z miasteczka Chojnice, która pokazała renomowanym gdańskim drużynom, jak należy grać w hokeja na lodzie”. W 1937 roku Chojniczanka zdobyła wicemistrzostwo Pomorza będąc przy tym niepokonana na własnym terenie. W finale chojniccy hokeiści przegrali z Pomorzaninem Toruń.

Filarami sekcji hokejowej byli: Gill, Szkopek, Górecki, Mazurkiewicz, Krajeński, Stroiński, Bakoś, Dulek, J. Schreiber, W. Schreiber, Rej, Ratajewski, Laska, Szymczak, Miszewski.

Sekcja hokeja funkcjonowała do wybuchu II wojny światowej. Później reaktywowano ją w 1950 roku, ale przetrwała tylko rok. Jednym z powodów był brak odpowiedniego zaplecza (m.in. brak lodowiska w mieście).

Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA

Proudly made by