Do następnego meczu pozostało

Sto lat Józefa Daleckiego

8 stycznia to wyjątkowa data dla Pana Józefa Daleckiego. Dzisiaj świętuje swoje 100 urodziny. Jest najstarszym żyjącym byłym zawodnikiem Chojniczanki.

Józef Dalecki słynął z doskonałej gry głową. W drużynie mówili na niego „Orzeł”, bo grał jako środkowy pomocnik i gdy leciała wysoka piłka, to właśnie on wzbijał się do góry i walczył o wygranie pojedynku i pomimo średniego wzrostu, prawie zawsze je wygrywał. Treningi w Chojniczance rozpoczął w juniorach, przed II wojną światową. W seniorskiej drużynie grał w latach 1945 – 1951. Zawsze powtarzał, że jest sportowcem, kocha piłkę nożną i swój rodzinny klub Chojniczankę.

(Józef Dalecki pierwszy z lewej)

(Józef Dalecki ósmy z lewej)

Nawet na studiach w Szczecinie, zawsze znajdował czas na sport i w weekendy przyjeżdżał na mecze Chojniczanki. W latach, w których przetransportowanie się o ponad 200 kilometrów nie było łatwe, on robił to 2 razy tygodniowo. Jedna z anegdot związana z podróżą na mecze to historia, gdy z kolegami z drużyny w drodze na mecz, nie zdążyli na pociąg przesiadkowy z powodu opóźnień, a kolejny mieli dopiero za 2 dni. Była to późna noc i sportowcy zdecydowali się ruszyć na piechotę, wzdłuż szosy. Szczęście im jednak sprzyjało i akurat jechał tamtędy człowiek, który podwiózł ich swoim wozem i zapewnił nocleg – dzięki czemu zdążyli na czas.

W późniejszym okresie, zawsze znajdował czas, żeby z wnukiem pokopać piłkę, nawet w podeszłym wieku. Zbliżając się do zacnego wieku 90 lat, kiedy niektórzy mają już problemy, żeby przejść do kuchni po herbatę, Pan Józef wychodził z wnukiem Łukaszem na podwórko, żeby pokopać futbolówkę. W 2015 r. odznaczony został Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej. Cała postać stuletniego już Józefa Daleckiego idealnie może zostać podsumowana powiedzeniem, że „sport to zdrowie!”

Panie Józefie, życzymy wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! Samych najpiękniejszych chwil, pełnych radości i spokoju. Sto lat to niezwykła podróż przez życie, pełna niezapomnianych chwil, doświadczeń i wspomnień. Niech kolejne lata przynoszą Panu równie wiele uśmiechów, co te poprzednie.

Proudly made by