Do następnego meczu pozostało

Valērijs Šabala zawodnikiem Chojniczanki

Valērijs Šabala to pierwszy zawodnik, który dołączył do naszego zespołu w trakcie zimowej przerwy. 29-letni napastnik związał się z naszym klubem kontraktem do 30 czerwca 2024 roku z opcją przedłużenia o sezon. W barwach Chluby Grodu Tura zagra z numerem 20.

Doświadczony łotewski napastnik na swoim koncie ma tytuł króla strzelców Fortuna 1 Ligi (sezon 2018/19). Regularnie występował w reprezentacji swojego kraju (53 mecze i 12 goli). Zdobywał także Mistrzostwo Wysp Owczych oraz Puchar Łotwy.

Šabala w Polsce jest najbardziej znany z występów w Podbeskidziu Bielsko-Biała, Miedzi Legnica oraz GKS-ie Bełchatów. Na zapleczu Ekstraklasy zagrał w 98 meczach i strzelił 27 goli. Najwięcej w barwach Podbeskidzia, gdzie spędził dwa sezony. To właśnie w drugim sezonie swojej gry dla „Górali”, zdobył tytuł Króla Strzelców 1 Ligi, pracując wtedy z trenerem Krzysztofem Brede.

Pozyskaliśmy zawodnika nad którym pracowaliśmy od pewnego czasu. Jest to gracz uniwersalny, a właśnie takiego chcieliśmy. Do tego doświadczony i ograny na poziomie reprezentacyjnym. Nie bez znaczenia był też fakt, że zawodnik współpracował w przeszłości z trenerem Brede. Uspokajając kibiców informuję, że pracujemy jeszcze nad wzmocnieniem kadry zespołu, tak byśmy wszyscy byli zadowoleni na koniec sezonu – komentuje Damian Wróbel, dyrektor sportowy Chojniczanki.

Nowy napastnik Chluby Grodu Tura urodził się 12 października 1994 roku w Rydze. Już od pierwszych sezonów gry w seniorskim futbolu, regularnie trafiał do siatki na najwyższym poziomie rozgrywkowym na Łotwie. Przez 5 lat zdobył 40 goli i zapracował na transfer do belgijskiego Club Brugge. W Belgii nie zadebiutował w pierwszym zespole, ale za to był wypożyczany do innych klubów. Stamtąd trafił do skąd Anorthossisu Famagusta na Cyprze, a później do czeskiego FK Jablonec. W 2015 roku po raz pierwszy trafił do Polski, gdzie związał się z Miedzią Legnica. Następnie grał w czeskim FK Pribram, słowackiej Dunajskiej Stredy, po czym wrócił do rodzinnego miasta, gdzie spędził rundę w Riga FC. Następne trzy lata spędził w Polsce – dwa w Bielsku-Białej, a rok ponownie w Legnicy. Latem 2020 roku Valērijs przeszedł do ekipy mistrza Litwy – Sūduvy Marijampolė, a w kolejnym roku grał już w Rumunii w barwach Viitorul Constanța. Wiosnę 2021 spędził ponownie w Polsce, gdzie przez pół roku reprezentował GKS Bełchatów. Końcówkę 2021 roku rozegrał na Łotwie, gdzie trafił do FK Liepāja.

Przed transferem do Chojniczanki, Valērijs Šabala grał na Wyspach Owczych. W sezonie 2022 (model wiosna-jesień) przywdziewał koszulkę KÍ Klaksvík. W 18 meczach zdobył 7 goli i dołożył swoją cegiełkę do zdobycia Mistrzostwa Wysp Owczych przez klub z Klaksvík. Sezon 2023 to występy w B36 Tórshavn. Tam zagrał w 26 meczach i zdobył 11 goli.

Šabala ma również bardzo bogate doświadczenie reprezentacyjne. W barwach pierwszej reprezentacji Łotwy debiutował już w wieku 18 lat i od tego czasu zagrał w 53 meczach. Strzelał gole m.in. w meczach przeciwko Turcji, Słowacji czy Islandii. Grał w Lidze Narodów, Eliminacjach do Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy.

Valērijs, witamy w Chojniczance!

Proudly made by