Do następnego meczu pozostało

W święto kaszubskiej flagi z czarno-żółtymi opaskami

18 sierpnia przypada Święto kaszubskiej flagi. Z tej okazji podczas środowego starcia Chojniczanki z Radunią Stężyca w ramach 4. kolejki eWinner 2 Ligi obie ekipy wyjdą na boisko w specjalnych czarno-żółtych opaskach symbolizujących kaszubską flagę.

 

Barwy kaszubskiej flagi to kolory czarny i złoty pochodzący od kaszubskiego godła – czarnego Gryfa na złotym polu. 18 sierpnia 1929 roku podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów po raz pierwszy publicznie wywieszono kaszubską flagę. Na pamiątkę tego wydarzenia – właśnie 18 sierpnia – obchodzi się Swiãto Kaszëbsczi Fanë. Tego dnia w różnych miejscach na Kaszubach powiewają flagi regionu. I tak np. w Gdańsku na najwyższym maszcie w mieście czyli Górze Gradowej o godzinie 12:00 zawiśnie kaszubska flaga. Jest to jeden z elementów obchodów tego święta organizowanyego przez Fundację Kaszuby, która współpracuje również z naszym klubem i objęła swym patronatem akcję "Dumni z Natury".

Chojniczanka dołączyła do tej akcji już w zeszłym roku. Podczas pucharowego meczu z Olimpią Elbląg nasi zawodnicy wyszli na boisko właśnie w czarno-żółtych opaskach. Podobna akcja ma miejsce w okolicach Dnia Jedności Kaszubów, który obchodzony jest 19 marca. Teraz terminarz tak się ułożył, że dwa zespoły z regionu zmierzą się właśnie ze sobą.

Proudly made by