Z Jastrzębiem po raz szósty

W poniedziałek, 6 maja zagramy z drużyną GKS Jastrzębie. Będzie to nasze szóste spotkanie w historii rozgrywek. Transmisję z tego spotkania będzie można obejrzeć na kanale TVP Sport oraz na platformie Pilot WP.

Klub GKS Jastrzębie powstał w 1961 roku jako wielosekcyjny klub sportowy. W jego skład wchodziły: siatkówka, piłka nożna, boks oraz tenis stołowy. Każda z sekcji mogła liczyć na mecenat powstających w mieście kopalni. Piłkarska znajdowała się pod opieką kopalni Moszczenica.

W latach 70. Jastrzębianie byli solidnym III-ligowym klubem, który zdołał awansować do rozgrywek II Ligi. W sezonie 1975/1976 zespół awansował do półfinału Pucharu Polski, gdzie na swojej drodze pokonał między innymi Legię Warszawa czy Wisłę Kraków. Zatrzymała ich dopiero Stal Mielec. Po sezonie 1987/88 GKS awansował do I Ligi, gdzie gościł tylko rok. Potem spadł do drugiej ligi, by zajmując 17. miejsce na 20 ekip spaść do III Ligi.

Kolejny spadek zanotowano po sezonie 2001/2002, gdzie przez dwa sezony zawodnicy z Jastrzębia grali w IV Lidze. Zespół ze zmiennym szczęściem awansował i spadał w drabince ligowej, aby po 17 latach, w sezonie 2006/2007 awansować do II Ligi po wygranym meczu z GKS-em Katowice 3:2. W sezonie 2016/17 zespół awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski, a po rozgrywkach w latach 2017/2018 Jastrzębie grało w I Lidze aż do sezonu 2021/2022, gdzie znów zanotowano spadek.

Jeżeli chodzi o zawodników Chojniczanki, którzy byli wcześniej związani z GKS-em Jastrzębie, są to Sebastian Golak, który wiosną 2023 roku reprezentował śląski zespół, czy też Michał Antkowiak, który obecnie jest zmiennikiem Damiana Primela i broni naszej bramki w ligowych rozgrywkach. Antkowiak rozegrał w sumie sześć ligowych spotkań w sezonie 2022/2023 w śląskiej ekipie. Związany z Jastrzębiem był również obecny Dyrektor Sportowy Chluby Grodu Tura, Damian Wróbel, który pełnił tam rolę Dyrektora ds. rozwoju klubu.

Poniedziałkowy mecz Chojniczanki ze śląskim zespołem będzie naszym szóstym wspólnym spotkaniem. Dotychczas wygraliśmy trzykrotnie i dwukrotnie zremisowaliśmy. Pierwszy mecz w rundzie wiosennej 2023/2024 rozegrany przy M12 wygraliśmy 1:0. Bramkę dla Chojniczanki zdobył wówczas Grzegorz Szymusik.

YouTube player