Z Sandecją po raz 17!

W piątek, 26 kwietnia o godzinie 19:30 rozegramy domowy mecz z Sandecją Nowy Sącz. Będzie to nasze siedemnaste spotkanie z drużyną z Małopolski. Rywalizację będzie można obejrzeć na platformie Pilot WP.

Sandecja Nowy Sącz jest jednym z najstarszych klubów sportowych w Polsce. Jego założycielami byli członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”: Józef Płachta i Julian Dunikowski. To właśnie z ich inicjatywy wiosną 1910 roku została utworzona młodzieżowa drużyna piłkarska, która przybrała nazwę „Sandecja”.

Rozwój klubu został zahamowany w 1914 roku przez wybuch I wojny światowej. Na sportową mapę Polski Sandecja wróciła w 1931 roku, jednak wybuch II wojny światowej spowodował, że klub musiał na pewien okres zawiesić swoją działalność. Warto tutaj nadmienić, że w czasie pierwszych działań zbrojnych oraz w 1939 roku, wielu sportowców i włodarzy związanych z Sandecją brało czynny udział w działaniach na froncie walki.

Począwszy od 1976 roku do 1981 roku, Sandecja rozgrywała swoje mecze w III Lidze (4 grupa). Sezon 1981/1982 ekipa z Małopolski spędziła w IV lidze, aby potem powrócić do 3 Ligi (grupa 8 oraz grupa krakowska) i grać w niej przez kolejne kilka lat.

Jeden z większych sukcesów zespół zanotował po sezonie 2008/2009, kiedy to awansował do I Ligi. Po kilku latach gry na zapleczu Ekstraklasy nastąpił upragniony awans do elity piłkarskich rozgrywek, a piękny sen trwał zaledwie jeden sezon (sezon 2017/2018). W latach 2018-2023 zespół rozgrywał mecze w ramach I Ligi, by po sezonie 2022/2023 zanotować spadek do II Ligi.

Jeżeli chodzi o akcenty chojniczankowe, to w zespole naszego rywala na pozycji bramkarza występuje Paweł Sokół, który reprezentował żółto-biało-czerwone barwy w latach 2020/2021 i rozegrał 40 spotkań. Byłymi zawodnikami Sandecji, którzy obecnie grają w naszej ekipie, są: Tomasz Boczek oraz Błażej Szczepanek.

Dotychczasowy bilans rozgrywanych spotkań pomiędzy nami a Sandecją spotkań to: cztery wygrane, pięć porażek i siedem remisów.

Ostatni mecz obu drużyn został rozegrany w ramach 2 Ligi podczas rundy jesiennej 2023/2024 i zakończył się remisem 1:1 (0:0).

1:0 – Kamil Słaby (78′)

1:1 – Grzegorz Szymusik (85′)

YouTube player